media

Ters Ozmoz Suyu Sizin İçin Kötü mü? Tüm Merak Ettikleriniz

media
media

Eviniz için bir ters ozmoz sistemine yatırım yapmayı düşünüyorsanız, ters ozmoz suyunun gerçekte ne kadar sağlıklı olduğunu tartışan bir dizi makale, video ve blog görmüş olabilirsiniz. Belki de ters ozmoz suyunun asidik olduğunu veya ters ozmoz işleminin suyu sağlıklı minerallerden ayırdığını okumuşsunuzdur.

Gerçek şu ki, bu iddialar yanıltıcıdır ve ters osmoz sistemlerinin basitçe doğru olmayan bir resmini çizmektedir. Aslında, ters ozmoz süreci suyu hiçbir şekilde sağlıksız hale getirmez - daha ziyade, arıtma faydaları sizi su kaynaklı birçok kirletici maddeden koruyabilir.

Ters ozmozun gerçekte ne olduğunu daha iyi anlamak için okumaya devam edin; su kalitesini nasıl etkilediği; ve vücudunuzu ve sağlığınızı nasıl etkilediğini.

Ters ozmoz suyu asidik midir?

Evet, pH seviyesi 7 - 7,5 olan saf sudan biraz daha asidiktir. Tipik olarak ters ozmoz teknolojisi ile üretilen su 6,0 - 6,5 pH arasındadır. Kahve, çay, meyve suyu, gazlı içecekler ve hatta süt daha düşük pH değerine sahiptir, bu da ters ozmoz sistemindeki sudan daha asidik oldukları anlamına gelir.

Bazı insanlar ters ozmoz suyunun, saf sudan daha asidik olduğu için sağlıklı olmadığını iddia ediyor. Bununla birlikte, EPA'nın su standartları bile 6.5 ile 8.5 arasındaki suyun sağlıklı ve içmenin güvenli olduğunu belirtmektedir.

Ters ozmoz suyunun “tehlikeleri” hakkındaki birçok iddia, alkali su savunucularından gelir. Bununla birlikte, alkali suyun sağlığınızı destekleyebileceğini iddia eden çok sayıda alkali su meraklısı olmasına rağmen, Mayo Clinic, bu iddialardan herhangi birini doğrulamak için yeterli araştırma olmadığını belirtiyor.

Asitli yiyecek ve içeceklerin azaltılmasıyla en iyi şekilde tedavi edilebilecek asit reflü veya gastrointestinal ülserler gibi durumlardan muzdarip değilseniz, ters ozmoz suyunun sağlığınız için kötü olduğunu gösteren bilimsel olarak doğrulanmış kanıt yoktur.

Ters ozmoz suyu sağlıklı mineralleri sudan uzaklaştırır mı?

Evet ve hayır. Ters ozmoz süreci mineralleri içme suyundan uzaklaştırırken, bu minerallerin genel sağlığınız üzerinde kalıcı bir etkisi olması çok düşük bir ihtimaldir. Neden? Çünkü içme suyundaki minerallerin sağlığınız için anlamlı bir fark yaratması pek olası değildir. Bunun yerine, diyetinizden elde edilen vitamin ve mineraller çok daha önemlidir.

UW Health Family Medicine'den Dr. Jacqueline Gerhart'a göre, "Bu temel unsurları içme suyumuzdan çıkarmak pek sorun teşkil etmiyor, çünkü çok yönlü bir diyet bunları da sağlayacaktır." Sadece “vitamin ve mineral bakımından zengin bir diyet yemeyenler”, vitamin ve mineral eksikliği riski altında olduğunu söylüyor.

Ters ozmoz, sudaki mineralleri giderirken, aynı zamanda Su Kalitesi Derneği'nin yaygın su kaynaklı kirleticiler listesine dahil ettiği florür ve klorür gibi zararlı kimyasalları ve kirleticileri de ortadan kaldırır. Bu kirleticiler düşük bir süre boyunca sürekli olarak tüketilirse, böbrek sorunları, karaciğer sorunları ve üreme sorunları gibi kronik sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ters ozmozla giderilen diğer su kaynaklı kirleticiler şunları içerir:

Sodyum

Sülfat

Fosfat

Öncülük etmek

Nikel

Florür

Siyanür

Klorür

Suyunuzdaki mineraller hakkında endişelenmeden önce kendinize basit bir soru sorun: İçtiğim sudan mı yoksa yediğim gıdalardan mı besin alıyorum? Su vücudumuzu nemlendirir ve uygun organ işlevi için gereklidir - ancak sağlıklı bir yaşam sürmek için ihtiyaç duyduğumuz vitaminler, mineraller ve organik bileşikler genellikle sadece içtiğimiz sudan değil, yediğimiz yiyeceklerden elde edilir.

Ters ozmoz filtrasyon sisteminden su içmek sağlığıma zarar verir mi?

Ters ozmoz suyunun sağlığınız için zararlı olduğunu gösteren neredeyse hiç denenmiş ve test edilmiş kanıt yoktur. Dengeli bir diyet yerseniz ve şiddetli asit reflü veya gastrointestinal ülserler gibi durumlardan muzdarip değilseniz, ters ozmozlu su içmenin genel sağlığınız ve refahınız üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.

Bununla birlikte, daha yüksek pH'lı suya ihtiyacınız varsa, mineraller ve elektrolitlerle güçlendirilmiş isteğe bağlı filtreler içeren ters osmoz sistemleri vardır. Bu, pH'ı artıracak ve asidik yiyecek ve içeceklerle şiddetlenen koşullarla ilişkili etkilerin azaltılmasına yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler
11.04.2021
SU ARITMA CİHAZI NEDİR? NE DEĞİLDİR!
Yorumlar: 0

Yorum Yok

BİR CEVAP YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir*